Apostil Tasdiki – Apostil Onayı Nedir?

Apostil Tasdiki – Apostil Onayı, belgenin yurtdışındaki resmi kurumlarda geçerli olması için Lahey anlaşmasına taraf olan ülkeler tarafından verilen bir tasdik türüdür. Apostil tasdikini veren kurum ülkeye göre değişkenlik göstermektedir; belediyeler, kaymakamlıklar, konsolosluklar gibi resmi kurumlar tarafından verilmektedir. Türkiye’den alınan evraklar için Apostil tasdiki, kaymakamlık veya valiliklerden yaptırılmaktadır. Belge hangi ülke makamları tarafından alınmışsa, yalnızca o ülkenin ilgili kurumu Apostil tasdiki verebilir. YURTDIŞINDAN ALINAN BİR BELGE İÇİN TÜRKİYE’DE HİÇBİR KAYMAKAMLIK VEYA VALİLİK APOSTİL TASDİKİ VERMEMEKTEDİR.

 

Apostil Onayı

Ayrıca Apostil, belgenin alındığı ülkedeki geçerliliğini ve doğruluğunu tasdik ettiğinden dolayı, yurtdışından alınan Apostil tasdiksiz doğum belgesi, evlilik belgesi, ölüm belgesi gibi belgeler için Türkiye resmi kurumlarında herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Eğer evrakta Apostil tasdiki yoksa, belgeyi veren ülkenin Türkiye’deki büyükelçiliği de Apostil tasdiki verebilmektedir.

Apostil Tasdiki – Apostil Onayı, belgenin aslına yapıldığı gibi, yeminli, noter onaylı tercümesine de yaptırılabilmektedir. Eğer belgenin verileceği kurum, Apostil tasdikli tercümesini istemişse belge için yeminli tercümenin akabinde noter tasdiki ve son olarak Apostil tasdiki yaptırılması gerekmektedir. Ankara Apostil tasdiki için yetkili ve bilgi sahibiyiz. 

Kaymakamlık ve valilikler, belgenin tercümesi tam ve doğru şekilde yapıldığı takdirde onay vermektedirler. Ayrıca, asıl belgede yer alan bilgilerin ve mühür-imzaların tam olması istenmektedir.

Ankara Apostil tasdikli tercüme hizmetimizden faydalanarak tüm işlemlerinizi tek bir yerde yaptırıp zamandan kazanabilirsiniz. Yeminli Apostil tercümesi için de destek vermekteyiz. 

Kaymakamlık Onayının Apostil Onayından Farkı

Apostil tasdikinin yanı sıra, kaymakamlıkların Apostil biriminden alınan bir diğer tasdik ise kaymakamlık onayıdır. Lahey sözleşmesine taraf olmayan ülkeler için, Apostil onayı yerine kaymakamlık onayı istenmektedir. Örneğin, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ülkeleri için Apostil tasdiki verilmemektedir.

Proses Tercüme, yeminli tercüme ve noter onayının ardından dilerseniz Apostil tasdiki işlemini de adınıza yaptırmaktadır. Apostil Tasdiki – Apostil Onayı ve kaymakamlık onayı işlemleriniz için aşağıdaki iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz:

İletişim Numarası: +90 850 380 10 40

Whatsapp: +90 850 380 10 40

E-posta: prosestercume@gmail.com

Not: Apostil hakkında sorularınız için kaymakamlık veya valiliklerden detaylı bilgi alabilirsiniz. Yurtdışından alınan belgelerin Apostil işlemleri için ilgili ülkenin konsoloslukları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Proses Tercüme tüm Apostil tasdik işlemlerini sizin adınıza sağlamaktadır.

Tüm bu işlemlerin ardından Dışişleri Bakanlığı ve Konsolosluk onayları almak için de hizmet vermekteyiz. Dışişleri Bakanlığı ve Konsolosluk onayları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için konsolosluk onayı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Veya, Dışişleri Bakanlığı’nın http://www.sapanca.gov.tr/apostil-tasdik-serhi-ve-islemleri#:~:text=Apostil%2C%20bir%20belgenin%20ger%C3%A7ekli%C4%9Finin%20tasdik,veya%20taraf%20devletler%20aras%C4%B1nda%20ge%C3%A7erlidir. sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Etiketler: apostil tasdikli tercüme, Ankara apostil onayı