yeminli nikah tercümanı

Türkiye’de Yabancı Uyruklu Vatandaş İle Evlilik

Türkiye’de Yabancı Uyruklu Vatandaş İle Evlilik gün geçtikçe daha da popüler olmaktadır. Evlilik işlemi prodesürlü ve yorucu bir süreçtir, yabancı uyruklu vatandaş ile evlilik durumunda ise daha fazla prodesür gerekmektedir. Türkiye’de Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu vatandaşın evlenmesinin yanı sıra, iki tarafın da yabancı uyruklu olduğu evlilikler de gerçekleşmektedir.

Yabancı Uyruklu Vatandaşla Türkiye’de Evlilik İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yabancı uyruklu bir vatandaşın Türk vatandaşıyla Türkiye’de evlenmesi için birtakım prosedürler gerekli. Bu prosedürlerin doğru şekilde uygulanması, sürecin en hızlı şekilde sonuçlanması açısından önemlidir. Nikahın gerçekleşeceği ilçeye bağlı nikah dairesi bu prosedürler konusunda çiftleri en iyi şekilde yönlendirmektedir.

Türkiye’de Yabancı Uyruklu Vatandaş İle Evlilik İçin Gerekli Belgeler

Yabancı uyruklu vatandaşa ait pasaport, doğum belgesi ve evli olmadığını gösteren bekarlık belgesi Türkçe diline yeminli tercüman tarafından tam ve doğru şekilde tercüme edilerek bu tercümeler yeminli tercümanın bağlı olduğu noterlik tarafından tasdiklenmelidir. Doğum belgesi ve bekarlık belgesi hangi ülkeden alındıysa o ülkede bu belgelere apostil şerhi de yapılmalıdır. Apostil şerhi olmayan belge ile evlilik işlemi yapılamaz. Ayrıca çiftlerin ikisinden de aile sağlık merkezinden sağlık raporu alması istenmektedir. Yabancı uyruklu vatandaşın Türkçe konuşma, okuyup yazma yetersizliği durumunda, nikah esnasında konuştuğu dilde bir yeminli tercüman bulundurmak zorundadır.

İki Yabancı Uyruklunun Türkiye’de Evlenmesi

Türkiye’de aynı veya farklı iki yabancı uyruklunun evlenmesi de mümkündür. Aynı ya da farklı uyruklu olmasına bakılmaksızın iki yabancının evlilikleri Türkiye’deki evlendirme daireleri tarafından gerçekleştiriliyor. Bunun için yukarıda belirtilen belgeleri hazırlamak yeterli. Ek olarak aşağıdaki evlenme beyannamesi ve evlenme izin belgesinin iki vatandaş da yabancı olduğundan yeminli tercüman aracılığıyla doldurulması gerekmektedir. Ayrıca nikah dairesi tarafından yönlendirilecek toplum sağlığı merkezinden sağlık raporu temin etmeleri gerekmektedir. Yabancı uyruklu vatandaşlardan her ikisinin de veya herhangi birinin Türkçe bilmediği durumda, bu kişilerin nikah esnasında nikah memuru ile iletişim kurabilmesi için konuştuğu dile hâkim bir yeminli tercüman bulundurmalıdır.

Not: Evlenmek için hazırlanan evrakların geçerlilik süresi 6 aydır.

Yabancı Uyruklu İle Evlenme Tercüme